"Bu iş kafada biter"
diyenlerin seçtiği yöntem

X

A'dan Z'ye sigara Anasayfa

A'dan Z'ye sigara

▪ Ağır Tiryakiler Günde Kaç Paket Sigara İçer ▪ Alkol ve Sigara Bırakmak ▪ Allen Carr, sigarayı bırakmanın kolay yolu ▪ Aman yavrum sigara içmesin ▪ Ara sıra sigara içenler ▪ Ayşe Arman sigara hakkında ne yazdı? ▪ Azaltarak asla sigara bırakma ▪ Bağımlılık ve Sigara ▪ Beynin sigara yalanlarıyla yıkanmış ▪ Bırakmak neden zordur? ▪ Can sıkıntısı ve sigara ▪ Çocukken Sİgaraya Başlamak ▪ Damarlarda Sigara ▪ Dişler de sigara içiyor ▪ Dünya Sigarasızlık Günü ▪ Emre Üstünuçar- “sigarayı bıraktıran çocuk” ▪ Enerjini çalan sigara ▪ Esir ettin beni sigara ▪ Filmlerde sigara ▪ Gizli gizli sigara içenler ▪ Hangi Sigaralar Daha Özeldir ▪ İlk Sigara ▪ İndirmli sigara bırakma ▪ İradem sigarayi bırakmaya yetmiyor ▪ İşyerlerinde sigara ▪ Karikatürle sigara bırakma ▪ Keyifli sigaralar ▪ Kilo ve Sigara ▪ Konsantrasyon ve sigara ▪ Lekeler ve Sigara ▪ Lütfen sigara içme! ▪ Maç izlerken sigara içmek ▪ Neden Sigara içeriz? ▪ Nefes alma ve sigara ▪ Nice mutlu sigarasız yıllara ▪ Nikotin ve sigara ▪ Okullarda sigara ▪ Olimpiyatlar ve Sigara ▪ Özgüven ve sigara ▪ Pahalı sigaralar ▪ Pasif sigara içiçiliği ▪ Patlicanda Nikotin ▪ Rahatlama ve sigara ▪ Resmi dairelerde sigara ▪ Sigara Cezaları ▪ Sigara içmenin avantajları ▪ Sigara içmeyenlere öneriler ▪ Sigara İçmeyi Seviyorum ▪ Sigara istatistikleri ▪ Sigara özlenir mi? ▪ Sigara ve Stres ▪ Sigarayı bırakmak zor mu? ▪ Sigarayı bırakmanın kolay yolu ▪ Sosyal Baskı ve sigara ▪ Spor ve sigara ▪ Şarkılarda sigara ▪ Şeker ve sigara ▪ Şirketlerde sigara bırakma seminerleri ▪ Tek bir sigara ▪ Trafikte sigara ▪ Türk gibi sigara içmek ▪ Uyku ve sigara ▪ Veliler sigara bırakıyor ▪ Vergi ve sigara ▪ Yakmadan sigara içmek ▪ Yarın sigarayı bırakacağım ▪ Yılbaşı gecesi sigarayı sakın bırakma! ▪ Zaman ve Sigara ▪ Zararlarını bile bile sigara içmek

Kilo ve Sigara

Adan Zye sigara - Allen Carr Türkiye, Sigara Bırakma Merkezi, Sigarayı nasıl bırakırım?

Sigarayı bırakıp da kilo almak istemiyorum diyorsanız..lütfen önce bunları düşünün :

Sigara içmenin kilo kontrolünde faydalı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Sigara içen ve kilolu olan tanıdıklarınız var mı?

Sigara kilo kontrolü sağlasaydı tanıdığınız tüm sigara içiciler incecik olurdu değil mi?

Obez insanların 4/3 sigara içerler biliyor muydun?

Sigaranın içerisinde kalori yakan herhangi bir maddenin bulunduğunu mu düşünüyorsunuz?

İnsanın 4000 bin zehirli dumanı içine çekmesinden kurtulması ile kilo almanın/vermenin nasıl bir bağlantısı olabileceğini düşünüyorsunuz?

Sizce sigarayı bırakan insanlar kilo alırsa neden alırlar?

 

 

Sigarayı bırakmak sağlıklı bir yaşama doğru çok önemli bir adımdır, belki de en önemli adımdır. Bu adımı atmayı seçmek isterken bir çok insan kilo alacağını düşünür ve endişe taşır. Hatta bu endişe bir çok kişide (özellikle de kadınlarda) bu adımı atmaktaki en büyük engel olur.

 

“Sigarayı bırakmak kilo aldırır” düşüncesi nereden geliyor?

Bu düşünce ne kadar yanlış olsada, bu düşünceye kapılmamızın bir çok nedeni var:

1. Çevrede onlarca sigarayı bırakmış ve kilo almış örnekler,

2. Kişinin kendi geçmiş deneyimleri,

3. Sigaranın iştahı kapattığı konusundaki yanlış inanış,

4. Sigaranın metabolizmayı hızlandırdığı ve fazladan kalori yakımı sağladığı ile ilgili yanlış inanış,

5. Sigaranın bağırsakları çalıştırdığı ile ilgili bir yanlış inanış daha.

 

Evet, irade gücüyle sigarayı bırakan kişiler kilo alırlar çünkü sigaranın yerine bütün gün bişeyler yerler ve içerler. Hep ümit ederlerki bu bir gün kendiliğinden geçecek. Bu yaptıkları şey sigarayı “bırakmak” değildir! Sigaranın yerine “bişey koymaktır”. Yani var olan çok ciddi bir sorunlarını hayattan çıkartmak isterken yerine başka bir sorun koyarlar. Halbuki doğru yöntemle sigarayı bıraktığınızda kilo almanız söz konusu değildir.

 

Kilo almak beslenme tarzımız ve hareket oranımızla ilgilidir!

"Beslenme tarzımda ve hareket oranımda hiç bir şey değişmedi, sadece sigarayı bıraktım ve kilo aldım" diye bir gerçek yoktur.

Kilo almak ne demektir? Vücudumdaki yağ oranı veya su oranı veya kas oranı arttı demektir.

Sigara kullanmıyoruz diye birden vücut yağ veya su depolamaya başlamaz, kendi kendine kas da yapamaz :)

Dolaysıyla şu gerçeği artık lütfen kabul edelim: SADECE SİGARAYI BIRAKARAK KİLO ALMANIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR. 

Sigara içicilerin çok iyi bildiği bir durum: çok kez yaşamışsınızdır, karnınız acıkmıştır, bişey yemezsiniz onun yerine sigara içersiniz ve birkaç dakika sonra o açlık duygusu kaybolur, doğru mu? Ve biz bu açlık duygusunu sigaradan dolayı bastırdık diye düşünürüz, doğru mu? Peki şimdi..sigara içmeyen birisini düşünün lütfen, karnı acıkıyor, ve bişey yemiyor, sizce birkaç dakika sonra ne oluyor? Evet onların da açlık duygusu kayboluyor. Allah Allah bunun için hiç bişey yapmaları gerekmedi, akıllarına sigara da gelmedi :)


Siz açlığınızı sigara içmenize rağmen kontrol edebiliyorsunuz, ondan dolayı değil ! Nikotin denilen maddenin iştahınız üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Sigara içmenin kilo kontrolünde herhangi bir faydası olsaydı çevrenizde hem sigara içen hem de kilolu olan hiç kimse olmazdı. Araştırma sonuçlarına baktığımızda obez insanların 4/3 sigara içerler! Böyle bir araştırma sonucu da olamazdı!

Ve sigara içenlerin çoğunun spor yapmaya hali olmadığı için de ayrıca kilolu olurlar. Bir çok kişi sigarayı bıraktıktan sonra ilk kez hayatlarında spor alışkanlığını geliştirir ve kilo vermeyi de başarır.

Kilo vermeyi sağlayan bir başka durum ise:

Yıllarca “kendimi zehirliyorum, bile bile öldürüyorum” düşünceleri vicdanımızı kemiririken sigarayı bıraktıktan sonra “başardım” düşüncesi muhteşemdir. Kişi kendisini hem fiziksel, hem zihinsel, hem duygusal yeniler. Bu yenilenme sürecinin sonunda kendimize güvenimiz artar. Ve yıllardır hayata geçiremediğimz bir çok kararı hayata geçirmeyi başarırız!

 

Neden sigara içmek kalori yakar diye düşünürüz?

Sigara içen bir kişinin vücutu uzun yıllar saat başı aldığı zehirli dozları atmakla meşguldü. Bağışıklık sisteminin hayati önem taşıyan bu görevi yerine getirebilmesi için tabiki enerjiye ihtyacı var. Ancak bu fazladan harcanan enerji insanlara kilo aldıracak/verdirecek kadar değildir.

Bir de fazladan yapılan el harektlerinden dolayı kalori yaktığını düşünenler vardır…Evet, her hareket kalori yakar! Elimi hareket ettirmek için kendimi zehirlemek zorunda değilim!

Kilo verdirecek kadar hareket etmenin tek yolu: düzenli spor yapmaktır!

 

Nikotin bağımlılığının kişilere düzünli olarak yaptırdığı tek şey sigara içmektir.Bu kadar sık ve düzenli yapılan bişey tabiki günlük hayatımızda yaptığımız bir çok şeye denk gelir ve o kadar sık ve düzenli denk gelirki beynimizde şartlanmalar oluşur. Tüm tiryakilerin “ayrılmaz ikilileri” vardır! Kahve-sigara, yemek sonrası-sigara, iş bitirdim-sigara, tuvalet-sigara…bunlar yıllar içinde o kadar ayrılmaz hale gelirki, kişi sanki birini diğersiz yaşayamam inancına kapılır. Halbuki insan varlılığının tuvalet ihtiyacı, yani bağarsakların, boşaltma sisteminin çalışması milyon yıllık evrensel bir geçmişe sahiptir. Bağarsaklarımızın çalışması mağra devrinden bugüne bize miras kalmıştır! Sigarayla şartlanması dışında hiçbir alakası yoktur.

 

Kimler sigarayı bırakınca kilo alırlar?

Doğru metotla sigarayı bırakan hiç kimse kilo almaz hatta verir!

 

Bu yüzden “kilo alırım” bahanesinden birran evvel vazgeçin ve dünyanın en güçlü bağımlılığından kurtulmak için doğru adımı atın!


Uzm. Psk. İlknur Üstünuçar

Emre Üstünuçarın ve İlknur Üstünuçarın websitelerini de ziyaret edebilirsiniz: emreustunucar.com ilknurustunucar.com
13161351
1983’den beri kurtardığımız tahmini içici sayısı